Prieš eidami čiuožti atrodykite gražiai ir tvarkingai
Merginoms geriausia treniruotėje vilkėti čiuožimui skirtą suknelę arba aptemtą kostiumėlį. Jei čiuožykloje yra šalta, apšilimui apsirenkite specialias kelnes ir bliuzoną, kuriuos prireikus galėtumėte greitai nusirengti. Vaikinams geriausia vilkėti šiltesnes, patogias kelnes ir prie kūno prigludusį šiltą bliuzoną. Treniruotės metu, svarbu nesušalti, todėl nepamirškite dar ir pirštinių.
Pačiūžų spalvos:
Vaikinai turetų dėvėti juodas, o merginos baltas arba rudas (karamelės spalvos) pačiūžas.
Šukuosenos:
Plaukus turėtumėte susišukuoti taip, kad jie netrukdytų jums čiuožti: nekristų ant akių, nekeltu nepatogumo jausmo.
Venkite:
pernelyg didelių arba per daug drabužių, kitaip jus negalėsite patogiai judėti, o treneris nematydamas jūsų judesiu, negalės pataisyti klaidų, duoti vertingų pastabų.
Pasirink trenerį
Pasirenkant trenerį gali užtrukti laiko. Treneriai yra skirtingi savo mokymo stiliumi ir žiniomis. Vieni aktyvesni kiti daugiau atsipalaidave.
Kaip jūs ieškote trenerio, žinomas vardas gali būti svarbus kaip kuriem žmonėms, svarbiausia, kad darbas būtų padarytas.
Olimpinis ar pasaulio lygio treneris, tai labai gerai, bet gali būti, kad tai ne jums, jei jūs atsistojote pirma kartą ant ledo jum tai nereikia.
Labai gerai išsirinkti trenerį kuris turi patirties, žinių ir kantrybės.
Kaip kurie treneriai dirba itemptai ir sunkiau nei kiti, bet tai čia jūsų pasirinkimas į kurią pusę eiti.
Talentas padeda, bet didžiausia dalis SUNKUS DARBAS ANT LEDO.
Treneris neburtininkas.
Rezultatų siekiantį treniravimasis sudaro maždaug 40 % technikos ir žinių, 60% valios. Tik nuo jūsų priklausys, kaip intensyviai norėsite treniruotis, kad pasiektumėte savo tikslus.
Juk nenorite, kad jum atsitiktu tai !
Rezultatų siekentį treniravimasi sudaro maždaug 40 % technikos ir žinių, 60% valios. Tik nuo jūsų priklausys, kaip intensyviai norėsite treniruotis, kad pasiektumėte savo tikslus.
Užduokite sau klausimą: Kodėl čiuožiu ir ko noriu pasiekti?
Tada pasikliaukite tik savo protu, techninę įrangą, įgykite pakankamai žinių, kad atsakytumėte į kitą klausimą: Kaip pasieksiu savo tikslą?
Keletą patarimų kaip išvengti atsitikimų
Dailiajame čiuožime atsitikimai dažni. Traumos pasitaiko keliuose, čiurnoje, barzdai, nugarai, klubam, pečiams, rankoms ir galvai. Atsitinka įsipjovimai, nusibrozdinimai, sąnarių sužeidimai.
Galite išvengti treniruodamiesi salėje arba už ledo ribų stiprindami raumenis ir jų lankstumą. Apšilkite kiekvieną dieną prieš treniruote ir po jos. Būkite pailsėje. Jei čiuožiate pavarges, sunku susikaupti ir tai gali kainuoti kokį susižeidimą. Išmokite saugiai kristi.
Kaip jūs esate isitempęs ir čiuoždamas tik galvojate kaip išvengti sužeidimų, tai ir gali jums atsitikti. Atsipalaiduokite kaip čiuožiate. Turėkite trenerį šalia, kuris jums suteiktu pasitikėjimo.
• Apšilimas - šuoliukai su šokdynę, tempimo pratimai.
• Šilta apranga.
• Nenaudokite labai stipriai aptemtų drabuzių, kad nebūtumėt labai suvaržyti kaip čiuožiate.
• Turėkite gerą įrangą, pačiužas kurios nei per diedelės, nei per mažos. Pačiužų raišteliai neperilgi, kad neužkliūtumėte už jų.
• Išmok kaip kristi.
• Sekite čiuožyklos taisyklių.
• Nebandykite “triukų”, kurie ne jūsų lygiui arba pavojingi.
• Nečiuožkite, jei sergate ar esate pavarges.
Kaip būti sekmingam dailiajame čiuožime?
1. Juosmens raumenų stiprinimas ir stabilizavimas
Pilvo ir nugaros raumenų stiprinimas. Šie raumenys dirba kartu kaip ”kontroliuojamas centras” kūno liksvarai ir stabilumui. Dailiojo čiuožimo sporte, čiuožėjams reikia labai stiprių juosmens raumenų gauti geros liksvaros rezultatą, gerą poziciją ore atliekant šuolį, kontroliuoti kūno centrą suktuko metu ir kūno kontrolę žingsniu metu. Čiuožėjui stiprūs juosmens raumenys leidžia atlikti dvigubus ar trigubus šuolius. Su silpnais juosmens raumenim čiuožėjas bus nepastovus atlikdamas elementus.
2. Laikysena
Pagalvokite kiek kartu čiuožėjas būna ant vienos kojos! Kaip kurie žmonės palaiminti su naturalia liksvara, bet daugumai iš mūsų reikia įgauti ją specialiais pratimais.
3. Jėga ir Greitis
Be raumenų jėgos ir ištvermės čiuožėjas čiuožia labai lėtai, atlieka mažus šuolius, trumpesni ir lėtesni suktukai, pavargsta greičiau programos ir treniruočiu metu.
Jėga kuria greitį ir gali pagerinti ištvermę, ir tai numeris pirmas čiuožėjui gerinti rezultatą ir tapti pastoviu atliekant elementus puikiai.
4. Lankstumas
“Kregždutės” ( spiralės ), menuliai, špagatai ore… Tik pavardinti keli elementai, kurie iškart reikalauja lankstumo. Raumens lankstumas kontroliuoja kelio, dubens kampus ir čiurnos sanario po atlikto šuolio nusileidimo metu. Kiekvienas sanarys turi būti lankstus norint atlikti judesį teisingai. Lankstumas padeda išvengti traumų.
Pradinukas
• Dvieju koju suktukas . Abi kojos turi būti ant ledo, mažiausiai 6 apsisukimai. Čiuožėjas negali sukdamasis judėti toliau nei per tris pačiūžas.
• “Krekždutė” į prieki. Rankos į šalis, išsiriesti per nugarą. Laisva koja turetų būti ištiesta atgal ir pakelta aukščiau nei dubuo.
• Briaunos atgal:
• Taisiklingas judėjimas vidinę briauną atgal. Atliekamas pusrutuliais. Ant tiesios linijos atsispyrimas iš vidinės briaunos. Kairė koja, vidinė briauna, dešinė ranka atgal, galva pasukta į dešinės rankos pusę. Ranku pakeitimas, atsispyrimas ant kitos kojos, dešinės kojos vidinė briauna, kairė ranka atgal. Atlikti 4 atsispyrimus.
• Taisiklingas judėjimas įšorinę briauną atgal. Ant tiesios linijos dešinę koja priglausta prie kulno, dešinę ranką atgal.
• “Valso šuolis” kitaip vadinamas “jauniaus šuolis”. Čiuožėjas atlieka šuolį nuo vienos kojos pirmyn išorinę briauną, puse rato apsisukimas ore, atsispyrimas atliekamas išorinę briauną ir užbaigėme dantuku, nusileidimas ant išorinės briaunos atgal ant kitos kojos.
• Puse apsisukimo “Flip” šuolis. Atsispyrimas atliekamas iš vidinės briaunos atgal nuo vienos kojos ir kitos kojos dantuko. Puse rato apsisukimas ore į kitą pusę nuo atsispiriamos kojos. Čiuožėjas nusileisti turi į priekį ant dantuko, atsispyrimas ant kitos kojos pirmyn į vidinę briauną.
Čiuožėjo Tėveliams !
Keliatas patarimų čiuožėjo (-os) tėveliams.
1. Mėgaukitės savo vaiko čiuožimu, tačiau neverskite jo čiuožti, jei pats vaikas to nenori, tegul jis pats pasirenka čiuožimą.
2. Supraskite ko jūsų vaikas nori iš čiuožimo ir sukurkite palaikymo atmosferą, skatinančią siekti tikslų.
3. Nelaikykite čiuožimo svarbiausiu veiksniu vaiko gyvenime – tai tik dalis jo veiklos.
4. Būkite tikri, kad treneris yra kvalifikuotas treniruoti jūsų vaiką ir perduoti jam savo patirtį.
5. Rodykite iniciatyvą, kad ir čiuožėjas darytų tą patį.
6. Padėkite savo vaikui palaikydami jį, padėdami jam siekti užsibrėžtų tikslų – tai žymiai geriau, nei nuolat skatinti vaiką laimėti ir visą dėmesį telkti tik į pergales.
TAIP ir NE
Rodykite palaikymą savo vaikui ir ktiems čiuožėjams. Kontroliuokite jų emocijas. Domėkitės čiuožimo taisyklėmis. Nelyginkite savo vaiko su kitais čiuožėjais. Nekalbėkite negatyvių dalykų čiuožėjams, tėveliams ar treneriams.
Is dailiojo čiuožimo Jūsų vaikas gali gauti:
- Aktyvų gyvenimą
- Pasitikėjimą savimi,
- Savęs kontrolę
- Įveikti baimę pasirodymo metu
- Mokėjimą bendrauti su kitais vaikais ir suaugusiais
- Supratimą apie „fair play”, t.y. – teisingą žaidimą
- Gerbti kitus.Kuriant sėkmingą atletą reikalingas:
- Pastovumas
- Drąsa
- Susikaupimas
- Pasitikėjimas savimi
- Perspektyva
- Savikritika
- Meilė tam ką daro
Čiuožėjo tėveliams 2
Jei jūsų vaikas mėgsta čiuožti ir yra susidomėjęs dailiuoju čiuožimu, turėtumėte susirūpinti tolesniu jo tobulėjimu ir išsirinkti privačių pamokų trenerį. Treneris yra ne tik mokytojas – jis jūsų vaiko tobulėjimo gidas. Išsirinkti gerą trenerį gali būti painu, todėl neskubekite priimdami šį sprendimą.
Jūsų vaikas – profesionalas ar mėgėjas dailiajame čiuožime?
Ar jūs norite, kad jūsų mažylis užaugtų profesionalus čiuožėjas, ar kad dailusis čiuožimas jam būtų tik smagus laisvalaikio praleidimas bei fizinis aktyvumas?
Profesionalus čiuožėjas didelę dalį savo laiko turi praleisti treniruodamasis ant ledo ir už ledo ribų. Norint pasiekti gerų rezultatų ir įgyvendinti siekius, mažajam čiuožėjui reikia daugiau nei 3 kartus per savaite treniruotis privačiose pamokose ir apriboti kitus laisvalaikio praleidimo būdus. Talentas čiuožėjui yra labai svarbus veiksnys sėkmingai karjerai, taičiau vien jo nepakanka – reikia įdėti daug darbo, laiko, pastangų, skirti pinigų, kad išugdyti konkurencingą, varžybose galintį dalyvauti čiuožėją.
Ugdant profesionalų čiuožėją
- planuokite, jog jūsų vaikas treniruotėse turės praleisti 3-4val. per dieną: į tai įskaičiuota baleto ar pilates pamoka ir pasiruošimas treniruotei ant žemės;
- planuokite, jog savo atžalą į treniruotes turėsite atvesti 5-6 kartus į savaitę, iš kurių 3-4 turės būti privačios pamokos.
Jei jau išsiaiškinote savo vaiko gebėjimus bei norus, nusprendėte ar norite, jog jūsų vaikas taptų profesionaliu čiuožėju ar tik išmoktų gerai čiuožti, belieka išsirinkti trenerį, kuris išpildys jūsų pageidavimus. Jums nėra būtinas aukščiausios kvalifikacijos ir aukštus pasiekimus turintis treneris, svarbu, kad jis būtų kompetetingas ir turintis bent 10 metų čiuožimo patirtį. Nepamirškite realiai žiūrėti į susiklosčiusią situaciją: ne visi vaikai gali tapti čempionais, todėl supraskite, jog rezutatai ne visiems yra pasiekiami vienodu tempu ir kokybe, reikia įdėti daug darbo, pastangų, ryžto ir noro.
Jei Jūsų vaikas tikrai susidomėjas čiuožimu
Jei jūsų vaikas tikrai labai susidomėjas dailiuoju čiuožimu ir turi gerą laiką ant ledo turėtumėt išsirinkti privačių pamokų trenerį. Kuris bus daugiau nei mokytojas, jis bus lyg jūsų vaiko tobulėjimo kelio gidas. Gali būti painu išsirinkti trenerį,taigi neskubėkite prieš nuspresdami.
Koks čiuožėjas norit kad būtų?
Ar jūs norit, kad jūsų mažylis užaugtu profesionalus čiuožėjas ar, kad mokėtu čiuožti ir gerai jaustis ant ledo ir būtu jam tai kaip linksmas laiko praleidimas bei fizinis aktyvumas?
Profesionalus čiuožėjas turi praleisti daug daug laiko treniruotėse ant ledo ir už ledo ribu. Daugiau nei 3 kartus per savaite imti privačias pamokas ir apriboti “normalų gyvenimą”, kad pasiektumėte aukšto rezultato ir įgyvendinti norus.
Talentas padeda,bet čempionai atsiranda ne iš jo. Ar skirsite tiek laiko ir pinigų, kad išauginti varžyboms skirtą čiuožėją?
Aukštų rezultatų siekiantys čiuožėjai privačias pamokas ima kiekviena diena.
Planuokite praleisti 3-4val. Per diena į tai įskaičiuotą baleto ar pilates pamokos ir pasiruošimo treniruotės ant žemės. Ar turėsite laiko atvesti 5- 6 kartus į savaitę, mažiausiai 2-3 val per dieną, 3 – 4 privačios pamokos per savaitę ?
Ar paširuoses šitam žingsniui ?
Jei nusprendėt, kad jūsų vaikas nenori siekti aukštumų, būdamas mėgėjas jis vis tiek galės dalyvauti varžybose ir mokintis sudėtingesnius čiuožimo manevrus ir triukus, jis galės čiuožti 2 ar 4 dienas per savaitę, imti 1 – 2 privačias pamokas per savaitę. Kur jūsų vaikas galės panaudoti mėgėjo čiuožimo patirtį ?
Ateiti galės dirbti čiuoždamas spektaklius ant ledo (show), draugų rate arba būti čiuožimo mokytojo padejėju.
Aišku jūsų vaikas lėčiau kils aukštyn nei profesionalus čiuožėjas, bet jis turės daug smagaus laiko ant ledo.
Kaip jau išsiaiškinot į kokią sritį trauksite, dabar reiktu rasti trenerį kuris išpildytų jūsų norus. Su jūsų pasirinkimu viskas bus šiek tiek paprasčiau. Jums nereikalingas aukščiausios kvalifikacijos ir su aukštais pasiekimais treneris, bet kuris prasimokęs čiuožimo manevrų mažiausiai 10 metu.
Susitarkite su treneriu dėl laiko ir lankykite juo.
Kartais būna taip, kad būnant mėgėju jūsų vaiką sužavi varžybos per TV , jis panoro būti toks kaip profesionalas. Bet būkime realistai, kad rezultatas neatsiras tuoj pat.
Jūs galite pasilikti su tuo pačiu treneriu prieš tai jo paklausdami ar jis gali pasirūpinti jūsų vaiku iki galo ir padaryti ji geru atletu.
Kaip pakeisti trenerį?
Pats pagrindinis dalykas, treneriai NETRENIRUOJA jeigu vaikas jau dirba su kitu treneriu ir ima privačias pamokas, jei norite pabandyti kitą trenerį turėtumėte atsiklausti pagrindinio trenerio jei jis sutinka,prašau.
Prieš pakeičiant trenerį atrodys jums jausmingas dalykas pakeisti ilgai buvusį trenerį. Bet taip jau visame pasaulyje priimtas dalykas, mandagiai pakeisti trenerį, nes kitaip sukursite problema tarp trenerių, tevų ir čiuožėjų.
Nepradėkite treniruočių jei neužbaigėte su vienu treneriu.
Nesakykite pagrindiniui treneriui, kad jūsų vaikas šiek tiek pailsės nuo treniruočių paimdamas atostogas ir poto pradedant dirbti su kitu treneriu.
Pakeisdami trenerį turite jam pasakyti asmeniškai, kad keičiate trenerį, nepriverskite trenerį pasijusti blogai aiškindami kodėl keičiate, tai nebūtina. Padėkokite už viską, kad dėl jūsų vaiko jis padarė ir suteikė žinių, būkite tikri, kad sumokėjote už viską ir esate neskolingi prieš pradedami pamoka su kitu treneriu.
Kaip KRISTI ?
Užlipus ant ledo visi baiminasi kristi, jei mokame kaip tai atlikti, kristi tampa linksma. Keletą patarimų kaip taisiklingai Kristi. Skamba juokingai “DABAR MOKINSIMĖS KRISTI” ! Kyla klausimų ar išvis tai technika! Bet jūs norite, tai atlikti nesusižeizdami savęs. Daug iš pasakojimų girdėjau, kaip nuo pirmo susitikimo su ledu jau jo nebenori matyti, nes skaudžiai užsigavo.
Tai ir pradėkime.
- Prieš kritimą sulenkiame kelius į pritupimo pozicija.
- Kritimas atliekamas ant šono ir šiek tiek pasilenkus pirmyn. Neatsiloškite atgal, nes sudarote galimybe susitrenkti galvą.
- Rankos arčiau kūno arba ant kelių nes kitas čiuožėjas gali užčiuožti jum ant pirštų!
- Nukritus apsisukite ant rankų ir kelių pozicijas.
- Viena koja tarp rankų į įtupsto pozicija. Rankų pagalba atsistumiam nuo ledo, kildami pritraukiam kitą koją ir atsistojame.
Apšilimas ir atvėsimas
Apšilimas yra labai svarbi treniruotės dalis. Jis paruošia kūną busimai fiziniai veiklai, nes raumenys sausgyslės sąnariai, bei kūno organai pamažu pereina iš ramybės būsenos į pasirengimo būsena.
Teisingas apšilimas padės išvengti traumų, bei pasiekti geresnės fizinės buklės. Baigdami treniruotę pamažu atpalaiduokite kūną, tik atvirkštine tvarka, nei jos pradžioje .Atvėsdamas kūnas vėl grįšta į ramybės būsena, pašalinamos šalutinės medžiagos, grįžta sportuojant sunaudota energija. Po treniruotės atvesimas padės lengviau grįžti įprastinį kasdieninį ritmą.
Apšilimas
Tinkamas apšilimas čiuožėjui trunka nuo 20-30min. Apšilimas padeda pakelti raumenų temperatūrą, nes padidėjus pulsui kraujas greičiau patenka į dirbančius raumenis. Padidėjus temperatūros dėka lengviau pasisavinamas deguonis, pagerėja energijos apykaita.
Temperatūros pakilimas turi teigiamos įtakos visam kūnui ,todėl apšilimo metu būkite pakankamai šiltai apsirengę. Prieš varžybas ar intensyvią treniruotę, reikėtu sušilti tiek, kad apšilimo pabaigoje imtumėte prakaituoti.
Darykite taip. Kad kūno temperatūra pakiltu, turi dirbti bent kelios raumenų grupės. Pradėkite lengvu bėgimu su šokdynę, šiuo pratimo metu gilėja kvepavimas, spartėja širdies veikla. Tad pereikite prie lengvų tempimo pratimu. Pirmuosius judesius atlikite lengvai, vėliau pamažu tempa didinkite.
Tada teskite apšilimą judesiais skirtais čiuožėjui ( viengubi + dvigubi + trigubi šuoliai, “pistoleto” pritupimai, , kojos mostai atgal iš “kregždutės” pozicijos, bėgimas aukštai keliant kelius;
- bėgimas mojant kojas atgal;
- bėgimas šonu pristatant kairę koją;
- bėgimas šonu pristatant dešinę koją;
- bėgant šuoliukai pritraukiant kelius prie krūtinės;
- ėjimas pusiau pritūpus;
- ėjimas visiškai pritūpus; ir kiti.)
Tarp apšilimo, bei treniruočių ar varžybų neturėtu praeiti labai ilgas laiko tarpas. Treniruotė pradekite iš karto po apšilimo, nes praėjus dešimčiai min. jo efektas ima mažėti. Todėl pasistenkite gerai suplanuoti apšilimo laiką, atsižvelgdami į varžybų ar treniruotės pradžia.
Atvėsimas
Niekad nebaikite treniruotes staigiu sustojimu, po kurio bėgate į dušą. Raumenyse susikaupusi pieno rūgštis dar ilgai išlieka organizme ir grįžimas į normalia būsena trunka kur kas ilgiau. Kūnui būtina suteikti galimybe atvėsti. Pieno rūgštis ir kiti šalutiniai produktai sudegs ir pasišalins greičiau, jei leisite kūnui pamažu atvėsti atlikdami nesudėtingus pratimus.
Atvesimas užima 5-10 min. Jūs tiesiog sulėtinate tempą ir pereinate i lengvą čiuožimą nusijėme pačiūžas atlikite tempimo pratimus.
Baleto pamokos
Kiekvienas, siekiantis geriausių rezultatų dailiajame čiuožime, turėtų eiti į baleto pamokas. Baleto pamokos čiuožėjui padeda suprasti ir atlikti tikslesnius, dailesnius kūno judesius, čiuožimo metu. Šios pamokos ugdo supratimą, kaip tikslingai choreografijoje panaudoti savo rankas, kojas, galvą.
Tiek laiko treniruojantis ant ledo, neretam čiuožėjui gali pasirodyti, jog praleisti keletą baleto pamokų yra tik smulkmena, tačiau toks baleto nelankymas, jums tikrai būtų nenaudingas – tikslas pasiekti geriausius rezultatus čiuožime, tik dar ilgiau užtruktu. Taigi jums yra suteikiama teisė rinktis, kaip greitai ir kokybiškai įgyvendinti savo tikslus.
Kokia nauda iš šokdynės
Šuoliukai su šokdyne lavina lankstumą, gerina laikyseną, pusiausvyros jausmą bei koordinaciją. Be to, jie stiprina pečių, rankų ir pilvo preso raumenis, tuo pačiu, ir figūrą; gerina ištvermę, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų veiklą, taip pat yra puikus būdas sulieknėti. Šuoliukai su šokdyne yra daug efektyvesni už pedalų minimą bei tenisą. Jie prilygsta bėgimui.
Šuoliukai gali būti patys įvairiausi. Pradėkite nuo paprasčiausių - abiem kojomis, po to nusileiskite viena ir kita koja. Vėliau atlikite 5 – 10 šuoliukų kaire, dar vėliau tiek pat kartų – dešine koja. Pakartokite 2-3 kartus.
Po minutes pertraukėlės atlikite ta patį šuoliukų kompleksą sukdami šokdyne atgal.
Nepervarkite iš pradžių. Ypač atidūs turi būti sergantys širdies ligomis ir turintys didelį antsvorį. Pratimus pradėkite ramiu tempu ir pamažu jį vis didinkite.
· Jeigu jus kamuoja sąnarių arba stuburo slankstelių problemos, pasitarkite su gydytoju. Gali būti, kad pratimai su šokdyne jums netiks.
· Šokinėjant kojas reikia laikyti suglaustas, nugara – tiesi, rankos prispaustos prie kūno.
· Šokdynę sukite riešais.
Geri patarimai apie šuolį Axeli iš geriausių Jungtinių Amerikos Valstijų trenerių
TAIP
· Šiek tiek atsiloškite į rato vidurį, čiuožiant ant išorinės briaunos atgal.
· Žiūrėkite, kur jūs ruošiatės žengti pirmyn ant atsispiriamosios kojos.
· Jei šuolis atliekamas į kairę pusę – kairysis petys veda, todėl atveskite dešinį petį atgal prieš atlikdami atsispyrimą.
· Čiuožiant ant atsispiriamosios kojos, atsiloškite į ratą.
· Sulenkite laisvą koją atgal, išversdami ją į išorę.
· Atsispyrimą atlikite užbaigdami dantuku.
· Atlikę atsispyrimą ir po pusės rato apsisukimo, sukryžiuokite kojas.
· Atlikite stiprią grupiraciją ore.
· Atlikdami išvažiavimą, rankas, pečius ir galvą pasukite į atraminės kojos pusę. To reikia, kad sustabdytumėte sukimąsi.
· „Parduok” ir gauk gerus balus, atlikdamas „žvaigždės” išvažiavimą!
NE
· NEstabdykite čiuoždami atgal išorinės briaunos.
· NEatloškite kūno ar galvos iš rato per pasiruošimą šuoliui.
· NEreikia pernelyg stipraus atsispyrimo žiangiant pirmyn.
· NEkeiskite pečių padėties atlikdami žingsnį ant išorinės briaunos pirmyn.
· NEatveskite ištiestų rankų atgal ir per toli, kai žengiate ant išorinės briaunos pirmyn.
· NEatveskite laisvos kojos per toli, kai čiuožiate ant atsispyriamosios kojos išorinės briaunos pirmyn.
· NEmokite tiesios kojos pirmyn atlikdami šuoli.
· NEpritraukite rankų per anksti ar per vėlai po pakilimo nuo ledo.
· NEatleiskite rankų per anksti nusileidimo metu.
· NEatlikite išvažiavimo tiesia laisva koja prieš save.
Sporto naujokų klaidos
· Noras greičiau didinti fizinį krūvį
"Su saiku" - tai turėtu sau kartoti kiekvienas sportuoti pradėjęs žmogus. Tada bus pasiekti numatyti rezultatai. Dauguma “pradinukų” mano, kad didelis krūvis, dažnos treniruotės padės greičiau atsikratyti nereikiamų kilogramų. Tačiau per didelis krūvis jokios naudos neatneša, o ir noras sportuoti ima greitai blėsti, nes organizmas nespėja atsistatyti.
· Apšilimo vengimas
Dauguma naujokų nenori prarasti nė minutes ir mano, kad apšilimas ar pramankšta visai nebūtina.
Tačiau tokia nuomonė klaidinga. Apšilimui būtina skirti 10 – 15 min. Tam puikiai tinka ir bėgimo takelis. Pasportavę, nepamirškite atsipalaidavimo pratimų, kurie jums padės atgauti kvėpavimą, normalizuoti širdies ritmą. Šie pratimai turi būti atliekami ramiai ir lėtai.
· Nepakankamas skysčių vartojimas
Likus dviem valandom iki treniruotės pradžios rekomenduojama išgerti 100 – 200 ml vandens ir 100ml likus pusvalandžiui iki treniruotės. Sportuojant, kas 10 – 15 min. rekomenduojama gurkštelėti vandens. Jei laikysitės šių taisyklių, dehidratacija jums nebaisi.
Visi šuoliai turi penkis pagrindus:
· Įvažiavimą
· Atsispyrimą
· Pašokimą i orą
· Sukimąsi ore
· Išvažiavimą
Dvi šuolių kategorijos:
· Briaunų šuoliai – Axelis ( Axel ), Salchovas ( Salchow ) ir Ritbergeris ( Loop )
· Dantuko šuoliai – Tulūpas ( Toe loop ), Flipas ( Flip ) ir Lucas ( Lutz )
Šuolius atskirti galite iš įvažiavimo ir atsispyrimo, nes pozicijos ore ir išvažiavimai yra vienodi.
Visi dvigubi, trigubi ir keturgubi šuoliai atrodo vienodai ore; tik sukimosi ore greitis yra greitesnis, kai šuolis su daugiau apsisukimų.
Yra šešių tipų šuoliai – Lucas, Flipas, Ritbergeris, Tulūpas, Salchovas ir sxelis. Šie šuoliai suskirstyti į sudėtingumo lygius pagal atsispyrimą, apsisukimų skaičių ore ir apie lengvą išvažiavimą ant vienos kojos.
Briaunos
Yra keturios briaunos ( įskaičiuojant abi kojas). Išorinės briaunos nuo išorinės kojos pusės ir vidinės briaunos iš vidinės kojos pusės.
Trejeto pasisukimas
Pasisukimas iš pirmyn į atgal arba iš atgal į pirmyn ant vienos kojos nekeičiant jos. Po pasisukimo ant ledo matomas numeris 3.
“Mohawks” pasisukimas
Pasisukimas is pirmyn į atgal arba iš atgal į priekį, keičiant kojas, nuo vienos ant kitos.
Šuoliai
Axelis (Axel). Buvo pavadintas čiuožėjo iš Norvegijos vardu Axel Paulsen. Axelis yra vienintelis iš šuolių, kurio atsispyrimas yra atliekamas čiuožiant pirmyn. Tai pusantro rato apsisukimas ore. Dvigubas Axelis - tai du su puse, trigubas - trys su puse rato apsisukimai ore. Dėl to šis šuolis yra sudėtingiausias, nes yra papildomas pusė rato apsisukimas.
Salchovas (Salchow)
Pavadintas Švedijos čiuožėjo vardu Ulrich Salchow. Šis šuolis atsispyrimas nuo vidinės briaunos atgal. Šiam šuoliui atlikti labai yra svarbu skaičiavimas (timing). Įvažiavimui į šuolį dažniausiai čiuožėjai naudoja trejeto arba mohawko pasisukimus. Salchovas yra priskiriamas prie briaunų šuolių ir yra atliekamas vieno, dviejų, trijų, keturių apsisukimų ore.
Tulūpas (Toe loop)
Lengviausias šuolis iš dantukų atsispiriamųjų šuolių. Tulūpas atliekas iš vidinio trejeto pasisukimo. Šis šuolis dažniausiai naudojamas šuolių kombinacijose.
Ritbergeris (Loop)
Šiame šuolyje yra įdomu tai, kad šuolis yra atliekamas ir užbaigiamas ant tos pačios kojos ir tos pačios išorinės briaunos atgal.
Fipas (Flip)
Flipas atliekamas nuo išorinio trejeto arba Mohawk pasisukimo. Atsispyrimas atliekamas nuo tos pačios kojos dantuko kaip ir išvažiavimas.
Lucas (Lutz)
Pavadinimas kilo iš Alois Lutz vardo. Pagal sudėtingumą šis šuolis seka antras, po Axelio. Atliekamas nuo išorinės briaunos atgal. Sudėtingumas kyla iš to, kad prieš šuolį čiuožiame į vieną pusę, bet ore sukame į kitą.
Lucas atliekamas nuo išorinės briaunos atgal, jei šuolis yra atliekamas nuo vidinės briaunos, tai dar kitaip vadinamas „ flutz“ ir varžybu gauname "minus" taškų už neteisingą įvažiavimą. Čiuožėjas turėtų atkreipti didelį dėmesį į išorinę briauną atgal.
Šuolių atsispyrimai
Šuolis Atsispyrimas Išvažiavimas
Axel Išorinė briauna pirmyn Išorinė briauna atgal
Salchow Vidinė briauna atgal Išorinė briauna atgal
Toe loop Išorinė briauna atgal+dantukas Išorinė briauna atgal
Loop Išorinė briauna atgal Išorinė briauna atgal
Flip Vidinė briauna atgal+dantukas Išorinė briauna atgal
Lutz Išorinė briauna atgal+dantukas Išorinė briauna atgal
Šuolių klaidos
Dažniausia klaida yra neišsukti šuoliai. Prastas atsispyrimas ir silpnas išvažiavimas sukelia pirmą neišsukto šuolio klaidos žingsnį. Neišsuktas šuolis praranda pilno šuolio vertę.
Kita klaida, kaip čiuožėjas šuolio metu koją pakelia per aukštai (užvynioja aplink kitą koją), šuolis atrodo prastesnės kokybės, taip pat prarandami taškai.
Dar pasitaiko tokių klaidų, kaip persuktas šuolis, kaip čiuožėjas pavėluoja atsidaryti ore išvažiavimui. Po tokios klaidos čiuožėjas dažniausiai griūna.
Paprasti šuolio principai
Dažniausiai sėkmingi šuoliai atliekami mažiau nei per 0.6 sekundės. Šuoliui atlikti reikalingas daugkartinis kartojimas ir tol, kol pasiekiate tikslo, tenka daug kartų nukristi. Netgi čiuožėjai su didele patirtimi griūna ir iš jų tenka išgirsti :,,Aš nežinau kas nutiko, įvažiavimą atlikau, atsispyriau lyg ir gerai, bet ...."
Varžybose galite pelnyti daugiau taškų nei gauti vidurkį. Kiekvienas pelnytas taškas jums gali atnešti laimėjimą, tad stenkitės užbaigti elementus 110%, nepaisant to, kad atlikote mažą klaidelę.
Pliusiukus už šuolį galite gauti atlikdami šuolį iš sudėtingo įvažiavimo, pilnai išsuktu šuoliu, atsispyrimu nuo teisingos briaunos, su gražia pozicija ore, geru šuolio aukščiu, greičiu prieš šuolį, lengvu ilgu išvažiavimu.